Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

Tutaj znajdziesz motoreduktor.

Motoreduktor to po prostu nierozłączne połączenie przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? Dowiesz się tego poniżej.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę konstruktorów

Motoreduktory pomagają efektywniej korzystać z elektrycznych silników jako napęd w najróżniejszych użyciach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście efektywność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze pojawia się pewna różnica pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor częstokroć wchodzą także inne moduły jak hamulce lub sprzęgła. Główną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a wręcz miesięcy, na żmudne pomiary i testy różnych kompletów elementów. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do długiego albo krótkiego czasu pracy, jak również do dużych, średnich albo niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Rodzaje oraz wykorzystanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, AC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (wykorzystujące przekładnię walcową).

Brak z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to przemysł, spedycja czy produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak aeratory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo kolejki w parku rozrywki. Szerokie zróżnicowanie typów użytych w nich silników i przekładni, ich wielkości i mocy spowodowała, iż liczbę potencjalnych kombinacji, jakie obecnie oferują czołowi światowi producenci motoreduktorów, można liczyć już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]