Silniki na prąd stały – szeroko korzystamy z nich na co dzień

Dowiedz się, gdzie zamówić silnik elektryczny DC.

Dużo sprzętów, z którymi stykamy się każdego dnia i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, duże lub małe, te silniki odmieniły nasze życie, a przeciętny obywatel zazwyczaj nie ma świadomości tego, z jakich modułów złożone są ani jak funkcjonują te urządzenia.

Silniki elektryczne prądu stałego – co warto wiedzieć?

Rolą silników elektrycznych prądu stałego jest przekształcenie energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym osiągnięciem wielu osób. Do ich opracowania, dalszych modyfikacji i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w różnego typu urządzeniach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki cenionych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak m.in. Zénobe Gramme, Moritz Jacobi oraz Thomas Edison. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze stojana, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które ze względu na brak tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za ciche działanie, jak równieżwysoką niezawodność.

Gdzie używa się silników prądu stałego?

Powiedzieć, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz czytnik DVD albo korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach na pewno użyto silnika bezszczotkowego. Silniki na prąd stały są podzespołem samochodzików i pociągów sterowanych zdalnie, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które zapewne kupimy także naszym pociechom. Silniki tego typu użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, między innymi wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, bowiem to one napędzają modne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniki DC wykorzystują też hobbyści do realizacji autorskich prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących niezawodne silniki od uznanych światowych marek.

Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]