Drzewo genealogiczne – dowiedz się skąd pochodzisz

Znajomość historii rodu potrzebna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich przygotowanie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie może być zaliczone do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje znaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach parafialnych. W większości przypadków można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść niemałą opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Dobrze jest pamiętać, że wysokość wydatków może też wzrosnąć wraz z potrzebą podróżowania do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko wszak rodzina od pokoleń mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je przygotować?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, którą są nasi najbliżsi. Sprawia to także, iż nie czujemy się samotni w dzisiejszym świecie. To z tych przyczyn na chwilę obecną bardzo dużo osób podejmuje decyzję o poleceniu opracowania drzewa genealogicznego.