Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Szukasz obrączkek Kraków? Sprawdź obraczki.net.pl.

Dla wielu dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże młodą parę do końca życia, a symbolem ich miłości, lojalności i zaangażowania są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Pierwotnie nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę kilka stuleci później, o czym jednak niedużo osób pamięta. I choć uprzednio zdarzało się, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojnę, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, iż w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W Polsce nosi się obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, jakkolwiek w innych państwach, jak np. we Włoszech, w Brazylii, w Meksyku albo w Szwecji, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze staroświeckimi przesądami biegnie “żyła miłości”, która prowadzi prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para wybiera oraz mierzy obrączki ślubne wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dawniej z mosiądzu, obecnie ze złota oraz platyny

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się bardziej delikatną stylistyką. Przez wiele wieków wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, mniej lub bardziej wytrzymałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub mosiądz), które reprezentowały siłę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich sporządzenia używa się z reguły platyny i złota, które są oznaką ufności wobec współmałżonka. Owszem, inkrustuje się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla młodej pary cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]