Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Dowiedz się, gdzie kupić łańcuchy samochodowe, wejdź na ebagaznik.pl.

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w pozostałych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, ciężarowych i dostawczych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i na początku może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Trzeba unikać buksowania kół, jazdy po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też koniecznie sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]