Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

Tutaj znajdziesz rynnę plastikową.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia wydajne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu komplikacji wynikających z jej gromadzenia się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zagadnienie trudne i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie rynien. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie dokładnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – jakie elementy wchodzą w jego skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda schodząca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu albo pod ziemią, których zadaniem jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na granicy budynku – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do kanalizacji.

Rynny plastikowe, PCV czy metalowe – które kupić?

W asortymencie sklepów budowlanych dostępne są systemy rynnowe wyprodukowane z różnych surowców – głównie z metalu bądź plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania należy więc przedyskutować ze specjalistą.

Adres:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08