Szukasz ekologicznych przetworów? Wybierz żywność z certyfikatami

Jeśli potrzebujesz zdrowej żywności ekologicznej, koniecznie sprawdź https://bit.ly/3ioIzsu.

Od dynamicznego rozkwitu przemysłu żywieniowego, który daje się zauważyć od początku XX wieku, artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto standardowo nasycać rozmaitymi substancjami przedłużającymi ich żywotność. Lecz wraz z coraz szerszym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć działanie na ich zdrowie, w ostatnim czasie coraz chętniej szukają oni produktów wyprodukowanych z żywności eko.

Ekologiczna żywność – z upraw nie wykorzystujących syntetycznych nawozów i pestycydów

Żeby konkretny wyrób oferowany w Polsce mógł mienić się „eko”, musi spełnić kilka wymogów. Żywność eko oraz przetwory z niej wytworzone muszą pozyskać stosowne certyfikaty wydawane przez uprawnione do tego laboratoria. Kluczową jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa i owoce hodowano według głównych zasad rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie wykorzystywali syntetycznych nawozów ani środków protekcji roślin, które mogłyby negatywnie wpływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które także szkodzą ekosystemowi. Niektóre bowiem nawozy powodują zakwaszenie gleby czy zanieczyszczają wody gruntowe, a natryski upraw syntetycznymi pestycydami nieraz są przyczyną śmierci pożytecznych pszczół. Natomiast w efekcie ekologicznej uprawy warzywa i owoce cechują się niższą zawartością metali ciężkich, azotynów i azotanów, a to oznacza, że mniej tych niepożądanych związków przedostanie się do ciała ich konsumentów.

Zamawiasz eko żywność? Sprawdzaj wnikliwie informacje na etykiecie

Przetwory ekologiczne są poddawane nieustannej kontroli na każdym etapie produkcji, w tym także w trakcie transportu oraz przechowywania. Co ważne, gdy artykuł spełnia kryteria, jego producent obok rutynowych informacji m.in. o warunkach przechowywania, możliwych alergenach, terminie przydatności do spożycia i wadze netto, miejscu produkcji ingredientów, musi też koniecznie wskazać numer ID organu kontrolnego dany artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej Unii Europejskiej, a więc białe gwiazdki, które układają się w kształt liścia. Wypatrując ekologicznych przetworów należy zatem czytać dokładnie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie informację o posiadanych certyfikatach.

Adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]