Thrillery i literatura kryminalne – co sprawia, że są popularne?

Znajdź książki thrillery.

Znacząca grupa czytelników fascynuje się przerażającymi opowiadaniami. Jedni wolą opowiadania na granicy makabry, inni kochają zanurzać się w głębokie zakątki skomplikowanych procesów myślowych okrutnych bandziorów czy seryjnych morderców. W zalewie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających odbiorcom zmyślone oraz prawdziwe historie, nieprzerwanie jedną z najprzyjemniejszych dróg styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Kryminalne książki i thrillery – czemu odczuwać niepokój?

Fanatyk kryminałów oraz horrorów od razu powie, iż idzie o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając albo oglądając straszne historie pragniemy na chwilę dać się ponieść zniewalającemu uczuciu strachu, którego sporadycznie doznaje się na co dzień. W dzisiejszych czasach nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku poważnych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to na ogół finansami, problemami zdrowotnymi albo pracą. Jeśli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których organizm wytwarza w znacznych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach kryzysowych. To dlatego bajki Andersena i braci Grimm mają zwykle tak niepokojący i okrutny charakter – w ten sposób baśnie te ostrzegało dzieci przed niebezpieczeństwami otaczającego ich świata, informując je przy okazji, iż dobro nie zawsze zwycięża.

Literatura kryminalna i książki thrillery – lepsze niż serial

XXI w. to wiek kultury na życzenie. Odbiorcy, jeśli wyłuskają na nią wolną chwilę, poszukują filmu na wieczór bądź serialu z zamkniętą historią, którego obejrzenie potrwa nie więcej niż parę godzin. Zwolennicy thrillerów i kryminałów są właściwie rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na przeróżnych platformach streamingowych. Co warte zaznaczenia, nierzadko te filmy i seriale to ekranizacje głośnych książek, jednak jest im daleko do pierwowzoru i ich oglądanie nie zapewnia porównywalnej radości jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię kryminalną czy thriller, odbiera się inaczej aniżeli film – dłużej, a więc z większą uwagą. W słowie pisanym każdy dialog, dygresja czy bohater (a także postać z drugiego planu) buduje klimat snutej historii. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy zwykle powoli, lecz umożliwia to precyzyjniejszą analizę opisanych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem masz czas i kochasz czytać, pozwól sobie napędzić strachu książkom kryminalnym, horrorom oraz thrillerom.

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa