Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli szukasz szalunków Kraków, koniecznie sprawdź https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to chwilowe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Z reguły wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wtenczas są one potrzebne do tego, by właściwie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się też podczas stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia wykonanie otworów na drzwi, okna oraz bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i jak mogą nabyć je inwestorzy.

Z jakich materiałów wyprodukowane są szalunki?

Najstarszym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z drewnianych desek lub mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozmontowaniu może zostać użytkowana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większość wykonawców i inwestorów wybiera więc zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, drewna lub sklejki, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy materiały. Zazwyczaj jednakże wykorzystuje się sklejkę – przede wszystkim z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę łączą głowice ze aluminium lub stali, łączniki, belki i narożniki.

Wynajęcie szalunków – kiedy to się opłaca?

Podmioty często zajmujące się pracami budowlanymi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zwykle oferują inne usługi i inwestorów, którzy planują planujących wybudować jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby rentowny . Znacznie ekonomiczniejszym wyjściem jest wynajęcie szalunków.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]