Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Na topfx.pl przeczytasz wszystko, co należy wiedzieć o aktualnym kursie funta.

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Mimo przynależności z początku do struktur Wspólnoty Europejskiej a później Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski – mocna waluta, która przetrwała liczne problemów

Na skutek decyzji o Brexicie, który był przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, wartość funta względem euro i dolara dostrzegalnie zmalała. Było to związane między innymi z oznajmieniem przez znane podmioty, w tym instytucje finansowe, wycofania się z rynku brytyjskiego, co przepowiadało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie również spadkiem wpływów do PKB. Odpracowywanie nagłego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się wolno i przy całkiem zauważalnych wahaniach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stał się kryzys z 2020 r. spowodowany kilkumiesięcznym zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Wypada jednakże zaznaczyć, że funt brytyjski to niezwykle silna waluta, będąca w obiegu w Europie już od dziewięciuset lat, która w samym tylko XX w. wyszła obronną ręką z dużych spadków wywołanych zarzuceniem powiązania funta ze złotem, z dewaluacji z 1949 r. czy ze słynnego ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Czy Polaków wciąż interesuje aktualny kurs funta szterlinga?

Funt brytyjski jest dla Polaków ważną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje pieniądze. Jest tak w głównej mierze w związku z tym, iż pomimo wyjścia UK z Unii Europejskiej, dziesiątki tysięcy pracujących tam rodaków nie zamierza wrócić do ojczyzny i przez cały czas wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Bieżący kurs funta brytyjskiego monitoruje wobec tego duża grupa Polaków. Szuka ona w szczególności przejrzystych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na euro oraz złotówki, ale często także analiz historycznych wybiegających nawet do kilku lat wstecz. Takie wykresy dostępne są między innymi na stronie kantoru online, który aktualizuje kurs co kilka sekund. Dostęp do aktualnych informacji umożliwia też wprawnym inwestorom zlecać wymianę waluty po rentownym kursie.