E-faktura dostępna dla każdego przedsiębiorcy w Krajowym Systemie e-Faktur

Poszerz swoje wiadomości o e-fakturze.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało planowo działać już w październiku 2021 r., ale ostatecznie biznesmeni na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ujednolicona struktura dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie zdefiniowaną strukturę danych opisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania właściwie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, natomiast dla stosownego programu do rozliczania i wystawiania faktur dokument tego typu jest doskonale klarowny. Za sprawą tego, iż faktury otrzymują ujednolicony format niezależnie od tego jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to ważna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego przeniesienia w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF lub fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza ewentualność pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują między innymi większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż faktury się nie zawieruszą (system przechowuje dane o dokumentach przez dekadę), wcześniej otrzymają zwrot VAT oraz nie muszą przekazywać pliku JPK_FA. Z kolei Ministerstwo Finansów ma w ręku narzędzie, które pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej zapobiega patologiom w obszarze podatku akcyzowego, VAT oraz dochodowego. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie przekreśla możliwości używania komercyjnej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]