Faktura proforma – co to jest i kiedy ją stosować?

Potrzebujesz więcej informacji dotyczących tego, co oznacza faktura proforma? Wejdź na https://ihpweb.pl/co-to-jest-faktura-proforma/.

Wszyscy, którzy prowadzą swoją firmę, ale także i gros osób dokonujących zakupów przez internet, spotkali się choć raz z fakturą proforma. Nie każdy jednak wie, czym naprawdę jest ten dokument i co go odróżnia od normalnej faktury.

Czy faktura proforma jest wiążąca?

Po łacinie pro forma oznacza „dla pozoru”, wobec tego nierzadko można spotkać się z objaśnieniem, że faktura proforma to tymczasowy rachunek sprzedaży. I owszem, faktura tego typu nie jest dowodem księgowym, wobec tego nie uwzględnia się jej w księdze przychodów i rozchodów czy w ewidencji księgowej. Wypada jednak zatrzymać ją na przykład w celu dopełnienia dokumentacji transakcji.

Faktura proforma powinna być traktowana wobec tego jako dokument handlowy, będący formą propozycji danej oferty. Nie jest potwierdzeniem kupna artykułów czy zrealizowania usługi, a więc zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług nie nie stanowi podstawy do odliczenia wykazanej w niej kwoty podatku VAT. Ale czy faktura proforma jest ostateczna? Nie, bowiem tyczy się sprzedaży lub usługi, która jeszcze nie jest zrealizowana, toteż warunki transakcji w niej przedstawione mogą w każdej chwili podlegać negocjacjom.

Jak wygląda i kiedy nie wolno wystawić faktury proforma?

Faktura proforma wygląda i zawiera podobne dane co faktura VAT, czyli:

  • dane stron,
  • datę i miejsce jej wystawienia,
  • nazwę usług albo towarów, stanowiących przedmiot transakcji (wraz z wykazaniem ich ilości, jednostek miary itd.),
  • wartość netto i brutto (zarówno konkretnych produktów i usług, jak i wartość pełnego zamówienia) opisana także słownie,
  • stawka i obliczona z tego tytułu wysokość podatku VAT,
  • informacja o kwocie ewentualnych zniżek,
  • określenie daty wykonania usługi bądź doręczenia towaru,
  • wskazanie terminu wniesienia opłaty.

Żeby nie było żadnych problemów z rozróżnieniem tego dokumentu od stosownej faktury VAT, wywołującej następstwa podatkowe, taką fakturę wystawca zobowiązany jest oznakować zauważalnie w nagłówku określeniem “PRO FORMA”. Należy również pamiętać, iż ten typ faktury nie zwalnia z konieczności przekazania klientowi wiążącej faktury VAT. Co kluczowe, faktury proforma nie wolno wystawić w momencie, gdy odbiorca wpłaci już zaliczkę bądź zapłaci w całości za przedmiot transakcji.