Metoda kasowa – co warto o niej wiedzieć?
Jeśli potrzebujesz szczegółowych wiadomości dotyczących metody kasowej, skieruj się tu.
Przedsiębiorcy zwykle rozliczają się z urzędem skarbowym metodą memoriałową, wedle której zobowiązanie zapłaty podatku VAT pojawia się w momencie wystawienia faktury za wykonanie usług albo sprzedaż towaru. W tej sytuacji fiskus nie zważa na to czy na konto płatnika VAT wpłynęła opłata od kontrahenta. W przypadku metody kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług zachodzi nie wcześniej niż po uzyskaniu opłaty od kontrahenta.
Rozliczenie metodą kawową – strategia na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa
Brak wykonania opłat w terminie nie jest rzadkością. Przedsiębiorcy czasem znajdują się w sytuacji, kiedy są zmuszeni co jakiś czas upominać się od kontrahenta przelewu należności za zrealizowane usługi bądź dostarczone produkty. Jeżeli takie sytuacje zdarzają się nagminnie, nawet świetnie prosperujące przedsiębiorstwo może utracić płynność finansową, nie opłacić wszystkich podatków w wyznaczonym terminie i w konsekwencji narazić się na bardzo bolesne grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Na szczęście tzw. mali przedsiębiorcy, innymi słowy firmy których przychód ze sprzedaży w poprzednim roku zamknął się razem z podatkiem w kwocie dwóch mln euro, są uprawnieni do skorzystania z metody kasowej odraczając w ten sposób termin rozliczenia się z podatku do czasu otrzymania opłaty od kontrahenta. Z uwagi na sprecyzowany przez przepisy limit z metody kasowej może skorzystać ewidentna większość polskich przedsiębiorców, jednak powinni oni mieć świadomość, że korzystanie z tej drogi rozliczenia działa także w drugą stronę. Tym samym jeżeli sami mają problemy z dotrzymaniem terminów płatności, nie będą mogli odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej do czasu aż nie uiszczą stosownej należności. O chęci przejścia na metodę kasową należy powiadomić urząd skarbowy poprzez dostarczenie formularza VAT-R. Wymagane jest też przejście na rozliczenie podatku VAT w systemie kwartalnym oraz odpowiednie oznaczanie każdej wystawionej faktury dopiskiem “metoda kasowa”.
Z jakiego powodu księgowi odradzają biznesom metodę kasową?
Rozliczenie podatku od towarów i usług metodą kasową jest nierzadko odradzana mniejszym przedsiębiorcom przez prowadzące ich biura rachunkowe. Przeważnie powodem tego jest problem z regularnym kontrolowaniem otrzymywanych należności związanych z działalnością. Metoda kasowa wymaga bowiem permanentnego ich śledzenia, żeby nie przeoczyć terminu uiszczenia podatku VAT. W przypadku działalności, które wystawiają co miesiąc nie więcej niż kilkanaście faktur nie powinno być z tym kłopotu. Natomiast już przy stu lub więcej fakturach kontrola wpłat pojawiających się na rachunku firmowym może zajmować nawet parę godzin dziennie. Dla takich firm najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje zmniejszenie niebezpieczeństwa omyłek przy księgowaniu i zaoszczędzenie czasu, jest korzystanie z aplikacji do automatycznej obsługi należności, jaką jest między innymi robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]