Podstawowe informacje o systemie SWIFT

Szukasz wiadomości o systemie rozliczeń SWIFT? Dobrze trafiłeś!

Mimo, że właściwie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście sankcji w stosunku do Rosji w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z filarów wydajnego działania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Poza nim np. w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na całym świecie wykorzystywane są też różnorodne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie jednego państwa.

Czym wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie państwa świata, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz masa pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC największych banków w Polsce

Nawet jeżeli jedynie od czasu do czasu realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]