Sztabka srebra – czy to opłacalna inwestycja?

Jeśli chcesz zamówić sztabki srebra, kliknij tutaj.

Od zawsze uważa się, iż inwestowanie w metale szlachetne jest doskonałym sposobem na lokowanie oszczędności, który z upływem lat daje namacalny dochód. Najpopularniejszym dziś metalem inwestycyjnym jest oczywiście złoto, niemniej jednak w ostatnim czasie srebro nie jest już widziane zaledwie jako metal przemysłowy i znów cieszy się zainteresowaniem wśród coraz większego kręgu osób, zarówno tych ze sporym, jak i mniejszym potencjałem finansowym.

Czy warto lokować środki w srebrne sztabki?

Srebro występuje w złożach 17 razy częściej niż złoto, trzeba natomiast zaznaczyć, że jego cena rynkowa w porównaniu do ceny złota nie odpowiada tej zależności ilościowej i stale jest wyraźnie niższa. Zakup srebra jest jednakże dobrym pomysłem dla inwestorów, którzy potrzebują zróżnicować swój portfel, a którzy nie dysponują finansów umożliwiających zakup większych ilości złota. Należy jednak mieć świadomość, że z uwagi na swoje właściwości, srebro jest w szerokim zakresie używane w rozlicznych branżach przemysłu co powoduje, że jego wartość mocniej reaguje na problemy pojawiające się w gospodarce. Łatwo to skądinąd spostrzec analizując wykres jego wartości z ostatnich 20-30 lat. Z tego także powodu inwestycja oszczędności w srebro obciążona jest wyższym prawdopodobieństwem strat, tym samym rekomendowana jest osobom świadomym prognozowanej i aktualnej sytuacji na rynku metali inwestycyjnych. Można natomiast przewidywać, iż zapotrzebowanie na srebro nadal będzie się utrzymywało, a wraz z postępującym rozwojem fotowoltaiki, elektroniki i medycyny, w których srebro jest często używane, jak również niesłabnącej popularności biżuterii srebrnej, niewykluczone, że jego cena będzie systematycznie wzrastać.

Czy przeciętnego Polaka stać na inwestycję w srebra w sztabkach?

Podobnie jak złoto, sztabki srebra odlewane jest w rozmaitych wagach, co ułatwia ukształtowanie portfela inwestycyjnego, umożliwiającego sprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najdrobniejsze, a wobec tego również najbardziej „na kieszeń” niezbyt zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze uncji trojańskiej oraz 100 g i 50 g. Rzecz jasna, jeżeli zamówimy sztabkę o większej wadze, w rezultacie wydamy na kruszec mniej, należy aczkolwiek mieć na uwadze, że sztabka jest niepodzielna i w przypadku chęci jej sprzedaży trzeba znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. W związku z tym jeżeli sztabki srebra mają służyć również jako asekuracja finansowa na “czarną godzinę”, należy rozważyć nabycie sztabek w kilku ciężarach, żeby mieć możliwość w przyszłości sprzedać tylko tyle srebra, ile rzeczywiście potrzeba. Można też zainwestować w nieco kosztowniejsze srebrne combibary, innymi słowy zespolone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się bez trudu oddzielić. Wadą kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest to, iż – w odróżnieniu od złota – jego kupno oraz sprzedaż obarczone są VAT-em.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]