Gdzie wykonać badania psychologiczne kierowców?

Tutaj dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychotechniczne Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Naprawdę ważne jest to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z takich profesji w myśl prawa muszą we właściwym terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ich temat parę zdań. W jakich odstępach powinny być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one postać konwersacji z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania na temat zachowań w skrajnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie wykonywane są testy na specjalnych maszynach, podczas których badana jest zdolność szybkiego reagowania, percepcja szybkości, podzielność uwagi i dostrzeganie w ciemności.

Jak nastawić się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy wiedzieć, iż nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco podnieść. Jak? W internecie dostępne są różne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]