Hydroizolacja ściany i płyty fundamentowej jest niezbędna

Ochrona fundamentów przed szkodliwym wpływem wody, wilgoci i chłodu jest jednym z najistotniejszych etapów budowy stabilnego, bezpiecznego obiektu budowlanego. Wilgoć penetrująca mury z czasem doprowadzi do uszkodzenia ich struktury, a wykwity grzybów oraz pleśni z biegiem czasu odbiją się negatywnie na samopoczuciu mieszkańców.

Kto wykona izolację fundamentów?

Projektując budowę obiektu, warto zostawić przygotowanie najlepszej metody hydroizolacji ekspertom, którzy mają wieloletnią praktykę nie tylko w zabezpieczaniu przed wilgocią nowych budowli, ale również w odnawianiu hydroizolacji w tych już istniejących. Mają oni wiedzę, jakich pomyłek wystrzegać się oraz jakie technologie i materiały hydroizolacyjne sprawdzą się dobrze w danym przypadku. Wszak wykorzystanie właściwych technologii izolacji fundamentów może różnić się zależnie od tego, czy planowane jest wykonanie ławy i ścian fundamentowych, fundamentów z bloczków betonowych bądź osadzenie budowli na płycie fundamentowej. Kluczowa jest też szczegółowa analiza warunków wodnych na obszarze, na którym zamierzana jest budowa. Dzięki niej można sprawdzić czy konieczna jest izolacja przeciwwilgociowa (realizowana na gruntach, w które woda szybko wsiąka i nie spiętrza się przy fundamentach) czy może przeciwwodna (tam, gdzie pojawia się ryzyko podtopień lub grunt jest na tyle spoisty, że po opadach fundamenty mogą dłuższy czas stać w wodzie).

Metody izolacji fundamentów

Zależnie od rodzaju fundamentów, do ich osłony przed wilgocią stosuje się różne metody. Płytę fundamentową, na której zwykle stawia się budowle tam gdzie jest wyższy poziom wód gruntowych, można hydroizolować od spodu wykonując warstwę izolacji ciężkiej. Natomiast nową ścianę fundamentową z betonu można pokryć warstwą uszczelniającej wyprawy cementowej, przy czym najlepiej nanieść ją zarówno na wewnętrznej, jak i zewnętrznej powierzchni. W przypadku ścian murowanych najlepiej zda egzamin zastosowanie izolacja pionowa i poziomej, która zablokuje kapilarne wnikanie wody w mury.

Wykonanie izolacji fundamentów też powinno się powierzyć profesjonalistom, bo nagminnym błędem niewykwalifikowanych ekip jest lekceważenie wskazówek wyszczególnionych w projekcie wykonawczym (między innymi tych dotyczących wymogów i metod aplikacji materiałów izolacyjnych) albo zastosowanie ich tanich zamienników, nie posiadających analogicznych właściwości wodochronnych. Nieodpowiednie wykonanie prac czy wykorzystanie materiałów nieodpowiednich do poziomu obciążenia wilgotnością może skutkować, iż będzie ona nieefektywna.