Przebieg badań wysokościowych

Skieruj się tu i dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko Biała.

Wielu czytelników działania na wysokości utożsamia przede wszystkim z myciem szyb w wieżowcach lub opieką nad kominami. Według uchwalonych w Polsce regulacji są to jednak wszystkie prace przeprowadzane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy prace prowadzone są co najmniej trzy metry nad ziemią, konieczne jest natomiast przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W jakich placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia sprawią, że nie zaliczymy badań wysokościowych?

Badania wysokościowe – gdzie się wybrać?

Badania wysokościowe możemy wykonać odwiedzając placówkę medycyny pracy, gdzie uzyskamy dokumenty kierujące na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – o ile rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – zyskamy orzeczenie umożliwiające pracę na wysokościach. Zdarza się też, że na przeprowadzenie badań lekarskich nie mamy wiele czasu – w podobnych sytuacjach słusznie zrobimy wybierając się sami do laryngologa, neurologa i okulisty w celu przeprowadzenia badań, a potem składając je w przychodni medycyny pracy, jednak najlepiej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe muszą zdiagnozować choroby, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego rodzaju chorób zaliczają się przede wszystkim padaczka i choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a konkretnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to wyeliminować stosując szkła kontaktowe), jak również zez. Specjalista może też odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli mamy zaawansowaną cukrzycę lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy wykonywać co trzy lata, zaś osoby po pięćdziesiątce – co dwanaście miesięcy.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]