Jak przewieźć kilka rowerów? O bagażniku na hak

Jeśli potrzebujesz bagażnika rowerowego na hak Thule, zobacz tutaj.

Budowa dróg dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, ale również w licznych miasteczkach turystycznych w kraju i za granicą spowodowała, że pakując się na wakacje rozmyślamy, czy zabrać jeszcze rower. Gdy nasz rower się składa, a przy tym wyjeżdżamy w pojedynkę, można po prostu znaleźć dla niego przestrzeń w bagażniku. Kłopoty pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy w rodzinnym gronie i chcemy zabrać 3-4 rowery. W takiej sytuacji należy skorzystać z platformy rowerowej na hak.

Platforma rowerowa na hak a uchwyt rowerowy na dach – czym się różnią?

Rowery można przewieźć na platformie rowerowej montowanej na haku albo na dachu pojazdu, instalując na nim specjalne uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Obie metody umożliwiają przewóz aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańsze, jednak mają także nieco wad. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa bardzo kłopotliwe w szczególności dla osób o niskim wzroście. Ponadto ułożenie roweru na uchwytach dachowych zmienia wysokość samochodu, i o ile zwykle nie przeszkadza to w trakcie przejazdu pod niewysokimi kładkami dla pieszych, bramami i mostami, to wpływa na sterowność pojazdu ze względu na większą podatność na mocne powiewy wiatru. Z kolei platformy rowerowe zakładane na hak wydłużają auta, skutkiem tego korzystający z nich kierowcy muszą zachować zwiększoną ostrożność w trakcie parkowania tyłem i cofania pojazdu. Jednoślady ułożone na platformie w wielu przypadkach też wystają poza szerokość auta, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych pojazdów na ciasnych drogach.

Nim kupisz bagażnik rowerowy oszacuj ile rowerów potrzebujesz wozić

Postanawiając o zakupie bagażnika rowerowego na hak wypada najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Nie jest to najtańszy sprzęt, wobec tego należy już na początku wiedzieć ile jednośladów maksymalnie będziemy pragnęli przewieźć. Bagażnik na rower cenionej firmy, np. od Thule, posłuży nam kilkanaście lat i jeśli kupujemy go w celu zabrania go na rodzinne podróże, należy postawić na taki, na którym zamontujemy 3 czy też 4 rowery. Innym ważkim czynnikiem jest sprawdzenie całkowitej masy rowerów – przed zamówieniem bagażnika należy zweryfikować czy utrzyma on ładunek jaki potrzebujemy na nim transportować. Dowiedzmy się także jak mocowane są rowery do platformy na hak. Więcej uchwytów podtrzymujących jednoślad na miejscu, to mniejsze szanse na jego opadnięcie w trakcie podróży, zagrażające ewentualnym porysowaniem lakieru. W przypadku niepewności, jaką platformę na rower kupić, rekomendujemy skonsultować się z reprezentantem sklepu mającego w ofercie taki asortyment.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]