Badania wysokościowe – przekonaj się, czy możesz pracować na wysokości!

Badania wysokościowe Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach.

Pracą na wysokościach nazywamy wykonywanie czynności na wysokości powyżej trzech metrów nad ziemią bądź podłogą. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale też pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych branż. Jak wyglądają tego rodzaju badania?

Co sprawdzają badania wysokościowe?

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy powinna być wykonywana z użytkowaniem odpowiednich zabezpieczeń, jest szczególnie niebezpieczna, w związku z tym badania wysokościowe mają na celu niedopuszczenie do jej wykonywania osób, dla których może wiązać się z niebezpieczeństwem. Pracy takiej nie mogą wykonywać osoby mające zawroty głowy, uskarżające się na zaburzenia równowagi czy wykazujące kłopoty ze wzrokiem. W obręb badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki i laryngologii (co ma wykryć kłopoty z równowagą i błędnikiem). Badania wykonuje się poddając osobę badaną nieskomplikowanym testom przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń. W trakcie badań można również wykryć schorzenia do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż niezbędne będzie poświęcenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość wykonania pełnej diagnostyki nawet podczas jednego dnia.

Badania wysokościowe – jak długo zachowują ważność?

Badania wysokościowe trzeba wykonać przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Pamiętając, że podczas wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, że tak nakazuje prawo, badaniom tego rodzaju należy poddawać się co dwa-trzy lata. Osoby, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, są zobowiązani natomiast poddawać się im co rok.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]