aparat do ultradźwięków, aparat do terapii ultradźwiękowej

Cechy i działanie aparatu ultradźwiękowego

Obecnie fizjoterapeuci często wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od jednego do trzech MHz. Rzecz jasna, nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż poprawnie aplikowane ultradźwięki wywierają bardzo korzystny wpływ na ludzkie zdrowie. Mogą być one stosowane do masażu mięśni, a wyzwalana za ich pomocą wysoka temperatura oddziałuje kojąco na zakończenia nerwowe. Z tego powodu masaż ultradźwiękami może być stosowany do zmniejszania napięcia mięśniowego, uśmierzania bólu i usprawnienia przepływu limfy. Powyższe działanie możliwe jest jednak tylko z wykorzystaniem dobrego aparatu ultradźwiękowego.

Aparat ultradźwiękowego – sposób działania?

Jak już wspomnieliśmy, aparaty do ultradźwięków generują dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, wykorzystywana od prawie stu lat, opiera się na 2 rodzajach efektów: termicznych i atermicznych. Te pierwsze polegają głównie na rozgrzaniu tkanek bogatych w kolagen – blizn, ścięgien, stawów oraz wiązadeł i znajdują zastosowanie w przygotowaniu organizmu do znacznego wysiłku czy też przy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych. Tymczasem efekty atermiczne mają korzystny wpływ na transfer płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy.

Aparaty do ultradźwięków – przenośne czy stacjonarne?

Funkcjonują dwa warianty aparatów do ultradźwięków – przenośne oraz stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie najlepszym wyborem dla fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów względnie podejmujących ich w wielu placówkach. Jeśli natomiast fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie podejmuje dużą ilość pacjentów – głównie w ramach kontraktu z NFZ – najlepszym zakupem będzie bardziej funkcjonalny i wydajniejszy stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Adres:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]