Czym jest wolumetria – o modelowaniu owalu twarzy

Kiedy nasz organizm się starzeje, twarz traci z upływem czasu swoje młodzieńcze zarysy, a na cerze ujawniają się kolejne fałdki i zmarszczki. Niedawny jędrny owal twarzy zmienia się, między innymi w efekcie zanikania tkanki tłuszczowej i miękkiej oraz obniżania się kondensacje kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze. Olbrzymi wpływ na kondycję skóry mają również ruchy mięśni twarzy, predyspozycje genetyczne, ekspozycja na promienie słoneczne oraz oddziaływanie grawitacji.

Modelowanie twarzy – jaki daje rezultat?

Wolumetria to nieinwazyjny zabieg z zakresu medycyny estetycznej stanowiący alternatywę dla procedur z użyciem skalpela. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zmarszczek mimicznych pojawiających się na czole i w okolicy oczu, nosa, ust, wymodelowanie twarzy oraz odmłodzenie skóry. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – naturalnego biopolimeru występującego we wszelkich organizmach na Ziemi. Kwas hialuronowy aplikowany jest w warstwę skóry właściwej za pomocą mikrokaniuli, co redukuje ryzyko powstania siniaków. Warto podkreślić, iż przed zabiegiem wolumetrii nie ma konieczności podawania znieczulenia, bo preparaty redukujące ból są zawarte już we wstrzykiwanym preparacie. Nierzadko zabiegi modelowania twarzy rozszerzane są o późniejsze (ale nigdy jednoczesne!) iniekcje toksyny botulinowej, które mają na celu zmniejszenie naprężenia tkanki mięśniowej twarzy, i w rezultacie – ograniczenia w przyszłości tworzenia się zmarszczek. Sama procedura nie jest długa, zwykle ok. trzydziestu minut, a większość pacjentów wraca do normalnych czynności natychmiast po zabiegu. Rezultaty wolumetrii utrzymują się na ogół przez mniej-więcej półtora roku, w skrajnych przypadkach nieco dłużej.

U kogo nie można wykonać modelowania twarzy kwasem hialuronowym?

Istnieją przeciwwskazania odnośnie możliwości wykonania wolumetrii. Zabiegowi modelowania twarzy kwasem hialuronowym nie poddaje się kobiet aktualnie karmiących oraz w ciąży, a także też u osób z rozpoznaną chorobą autoimmunologiczną, cierpiących na zaburzenia krzepliwości krwi oraz w stanach zapalnych skóry (m.in. przy trądziku). Warto także zaznaczyć, iż mimo że wolumetria jest postrzegana jako zabieg bezpieczny, jednak jak przy każdej procedurze medycznej zawsze występuje ryzyko powikłań albo niepożądanych rezultatów.