Modelowanie rogówki laserem – o metodach korekcji wad wzroku

Szukasz informacji o femtoLasik? Dobrze trafiłeś!

Korekcja laserowa wzroku to współcześnie najpopularniejsza forma korekty astygmatyzmu, nadwzroczności, krótkowzroczności czy presbiopii, jednakże mało pacjentów wie, iż zabiegi te są wykonywane przy użyciu rozmaitych technik.

Metoda FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezpieczna, a jednocześnie bezbolesna metoda korekty wzroku

FemtoLASIK (nierzadko nazywany również All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, w pełni bezpieczna oraz bezinwazyjna metoda korekty takich wad jak astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii), hyperopia (do +4 dioptrii) oraz niekiedy starczowzroczność. Sam zabieg nie trwa długo – doświadczony lekarz optometrysta potrafi zakończyć go w czasie poniżej 20 minut. Plusem tej metody jest to, iż pacjent bardzo szybko odzyskuje ostrość widzenia – w zasadzie w przeciągu dnia po zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne czynności. Zabieg dzielony jest na dwa etapy i przeciwnie do metody LASIK, tutaj rogówka nie jest nacinana za pomocą mechanicznego ostrza. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku przy pomocy lasera femtosekundowego oddziela się płat rogówki o grubości mniej więcej 0,1 milimetra, a w kolejnej fazie przeprowadza się formowanie rogówki laserem excimerowym.

Innym wariantem metody FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie działanie lasera excimerowego jest indywidualne dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się mapę rogówki i na jej bazie koduje się wszystkie ruchy wiązki laserowej. Ten rodzaj zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem i dalekowzrocznością, których rogówka znamionuje się nieszablonowym kształtem.

Inne zabiegi korekty wzroku

Nie tak popularne metody korekcji wad wzroku to przykładowo:
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej usuwany jest z rogówki nabłonek (ulega on potem regeneracji), a w drugim kroku formuje się rogówkę przy użyciu lasera excimerowego. EBK nazywana jest metodą powierzchniową, bowiem wiązka lasera nie ingeruje w głębsze warstwy rogówki. EBK można jednakże wykorzystać wyłącznie do korekcji niedużych wad wzroku.
LASEK – wykonywany jest u pacjentów, u których z różnych przyczyn nie jest zalecane użycie metody FemtoLASIK. W tej metodzie korekcji wzroku płatek nabłonka rogówki ściągany jest nie wiązką laserową, a alkoholem.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]