Stomatologia mikroskopowa – precyzja w leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś natomiast, wykorzystując odpowiednie narzędzia i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować pacjentom, iż zabiegi okażą się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe okazuje się potrzebne zawsze, jeżeli pojawi się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co lekarz jest w stanie dostać się do najgłębiej zlokalizowanych warstw zęba. Warto jednak wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie narzędzi. Których?
Którymi narzędziami wykonuje się leczenie kanałowe?
Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo istotne okazują się mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora przed oczami dentysty, minimalizując niemal całkowicie ryzyko wszelkiego rodzaju pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również sprawdzenie długości kanałów. Osiągnięcie sporej dokładności ułatwiają specjalistyczne maszyny cyfrowe – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują także odpowiednie narzędzia, jakie umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu oraz polepszenie samopoczucia leczonego.
Leczenie kanałowe a NFZ
Rozpoczynając leczenie kanałowe powinniśmy wiedzieć, że nie zawsze będzie ono refundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami gwarantowane jest osobom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, warto wybrać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi akcesoriami i wcześniej sprawdzić, co o jego usługach poprzedni pacjenci piszą w internecie.