Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Solidna porcja wiedzy o urologu w Krakowie prywatnie. Przeczytaj koniecznie!

U sporej części pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Schorzenia, którymi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co powoduje, że osoby, które zauważyły u siebie alarmujące symptomy choroby, często zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u lekarza specjalisty. Tymczasem może to rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Masz problemy z oddawaniem moczu? Umów się do urologa!

Zadaniem urologii jest rozpoznanie i leczenie identyfikacją i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję hormonów czy usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako pośledni produkt rozpadu białek. O niewydolności układu moczowego może alarmować wiele rozmaitych objawów, które w szeregu przypadków są ignorowane przez pacjentów w nadziei, iż same ustąpią. Na które zatem oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym umówieniem się na badanie urologiczne? Będą to w szczególności jakiekolwiek zmiany dotyczące moczu, a więc jego spienienie, ciemna barwa czy zauważenie w nim krwi albo ropy, ale również przerywany strumień moczu, pieczenie lub ból przy jego wydalaniu, popuszczanie moczu bądź wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy bywają także mniej oczywiste, przykładowo ból pleców lub podbrzusza, spuchnięcie stóp i nadciśnienie tętnicze. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, dlatego mężczyźni winni udać się do niego jeśli doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy gdy spostrzegą jakiekolwiek zmiany na jądrach lub prąciu. Należy też zaakcentować, że panowie po ukończeniu czterdziestu lat powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, celem zbadania prostaty.

Jakie zabiegi przeprowadza lekarz urolog?

Pacjenci bardzo często zgłaszają się do poradni lekarza urologii celem uzyskania porady odnośnie wazektomii, wykonania cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji prostaty (pozwalającej na wykrycie nowotworu tego narządu), jak również leczenia stulejki, torbieli nerek lub wodniaka jądra. Lekarze urolodzy każdego dnia przeprowadzają także sporo złożonych zabiegów, jak np. plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]