Współczesna chirurgia stomatologiczna – nowoczesne spojrzenie na ekstrakcję zębów

Przy obecnym stanie wiedzy medycznej, również w zakresie stomatologii, pacjent może liczyć na bezpieczne, bezbolesne i bezstresowe leczenie chirurgiczne. Dział chirurgii stomatologicznej w pełni korzysta z najnowszych technologii, urządzeń i systemów zapewniających Pacjentowi komfort i skuteczność leczenia.

Nowoczesne usuwanie zębów

Każdy lekarz stomatolog usunięcie zęba traktuje jako ostateczność. Jeżeli zęba nie można wyleczyć metodami zachowawczymi lub stanowi on patologię z punktu widzenia ortodontycznego, to w trosce również o zdrowie ogólne pacjenta zapada decyzja o ekstrakcji.

Usunięcie zęba w części przypadków powinna poprzedzić diagnostyka radiologiczna, aby uchronić operatora przed problemami wynikających z anomalii anatomicznych i aby mógł on właściwie zaplanować zabieg.

W nieskomplikowanych przypadkach ekstrakcję może przeprowadzić lekarz stomatolog, przy użyciu tradycyjnych narzędzi chirurgicznych.

Trudniejszymi (także powikłanymi) przypadkami powinien zająć się chirurg stomatolog, który do dyspozycji – oprócz specjalistycznej wiedzy – ma znacznie szerszy asortyment nowoczesnego sprzętu. Sprzęt ten pozwoli w sposób atraumatyczny, czyli z jak najmniejszym uszkodzeniem tkanek, wykonać zabieg ekstrakcji. Zastosowanie takich metod i sprzętu wymaga odpowiedniego wykształcenia i doświadczenia.

Najnowszy sprzęt – chirurgia piezoelektryczna

Jednym z najnowszych urządzeń stosowanych w chirurgii stomatologicznej i implantologii jest Mectron Piezosurgery. Pozwala on na znacznie mniejszą traumatyzację i mniejsze przegrzewanie podłoża kostnego podczas preparacji, bez ryzyka uszkodzenia tkanek miękkich lub innych wrażliwych struktur, jak naczynia krwionośne i włókna nerwowe.

Urządzenie jest bardzo precyzyjne, działa przy użyciu ultradźwięków i wyposażone jest w ponad sto różnych końcówek. Wykorzystywane jest także w wielu innych procedurach chirurgicznych. Za pomocą tego urządzenia chirurg może pozyskać tkankę kostną w postaci wiórów, które wykorzysta do odbudowy kości przed zabiegiem implantacji.

Po ekstrakcji zęba można wykonać sterowaną regenerację utraconej kości GBR za pomocą biomateriałów i resorbowalnej błony kolagenowej. Przyspieszy to gojenie rany.

Chirurgia stomatologiczna bez bólu

Z pełną odpowiedzialnością można napisać, że współczesna chirurgia stomatologiczna w pełni korzysta z ogromnego postępu w temacie opanowania bólu śródoperacyjnego (i pooperacyjnego), gwarantując Pacjentom całkowitą bezbolesność zabiegów.

Osiągnięcie tego celu możliwe jest dzięki stosowaniu nowoczesnych metod i systemów znieczulenia miejscowego, także dzięki wsparciu anestezjologii, która znacznie poszerza możliwości zastosowania różnego rodzaju znieczuleń. Wybór rodzaju znieczulenia, to wspólna decyzja lekarza i Pacjenta.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/wspolczesna-chirurgia-stomatologiczna-nowoczesne-spojrzenie-na-ekstrakcje-zebow/